Paweł GołyźniakPaweł Gołyźniak
Dziedzina nauki: Nauki humanistyczne
Dyscyplina: Historia i archeologia
Instytucja: Uniwersytet Jagielloński

Tytuł projektu: Opracowanie gemm hellenistycznych i rzymskich z kolekcji Konstantego Schmidta-Ciążyńskiego znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zainteresowania naukowe:
Archeologia śródziemnomorska. Jego zainteresowania badawcze skupiają się głównie na gliptyce – sztuce rytowania i rzeźbienia w materiałach twardych (najczęściej kamieniach szlachetnych i ozdobnych). Od czerwca 2012 r. w ramach programu „Diamentowy Grant” realizuje projekt badawczy: „Opracowanie gemm hellenistycznych i rzymskich z kolekcji Konstantego Schmidta-Ciążyńskiego znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie”. Jego efektem finalnym będzie publikacja poświęcona tym zabytkom. W 2013 r. obronił pracę magisterską na temat portretów rzymskich cesarzy i cesarzowych umieszczanych na gemmach oraz ich recepcji w okresie nowożytnym. Uczestnik wielu kampanii wykopaliskowych prowadzonych w kraju i zagranicą m. in.: udział w polsko-bułgarskim projekcie badawczym: Novae twierdza legionowa i miasto wczesno bizantyjskie 2010, polsko-rosyjsko-ukraińskim projekcie badającym chorę greckiej kolonii Akra na Krymie oraz ekspedycji UJ realizowanej w ramach Paphos Agora Project (Cypr).

Zainteresowania pozanaukowe: Koszykówka, muzyka i gra na gitarze, filmy, literatura fantasy, rynek antykwaryczny i kolekcjonerstwo dzieł sztuki antycznej oraz nowożytnej.

Kontakt: pawel.golyzniak[at]gmail.com