Jaki zasilacz do komputera wybrać?
Każdy komputer do poprawnego działania potrzebuje odpowiedniego źródła zasilania. Zarówno jednostki stacjonarne, jak i laptopy w tym celu wykorzystują specjalnie zaprojektowane zasilacze. W przypadku komputerów przenośnych, za ich stworzenie i dostarczenie odpowiada producent danego urządzenia. W zdecydowanej większości przypadków są to tak zwane „cegiełki” o mocach rzędu 90-250 Watt – a to, jak mocny będzie zasilacz zależy od komponentów znajdujących się w takim laptopie.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku komputerów stacjonarnych. Występują one nie tylko w kilku standardach, ale mają o wiele większe możliwości niż zasilacze dedykowane do laptopów. Przede wszystkim są one projektowane tak, aby można je było zamknąć w obudowie wraz z innymi komponentami, dzięki czemu na biurku czy pod nogami nie plącze nam się wspomniana wcześniej „cegiełka”. Ponadto w odróżnieniu od laptopów, w przypadku których zasilacz można nabyć albo oryginalny, albo zgodny z oryginałem zamiennik, na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości zasilaczy do jednostek stacjonarnych, które różnią się wieloma aspektami, co umożliwia użytkownikom dobranie optymalnego rozwiązania do ich potrzeb.
Jeżeli jesteś posiadaczem komputera stacjonarnego lub masz w planach składać takowy, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. W tym artykule wyjaśnimy wszystkie detale dotyczące doboru zasilacza komputerowego. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do lektury.
Jak dobrać zasilacz do komputera?
Wiele osób planując składanie PC zastanawia się, jak wybrać zasilacz do komputera. Ma to związek m.in. z bardzo szeroką gamą tego typu produktów dostępnych na rynku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zasilacz jest prawdziwym kręgosłupem komputera – bez niego nie działają nawet najdroższe i najmocniejsze podzespoły, a kiepskiej jakości jednostka zasilająca może stanowić dla nich ogromne ryzyko (zwarcia, niedostateczne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i wiele, wiele więcej). Właśnie dlatego wybierając zasilacz jednym z pierwszych kryteriów powinna być jego jakość. Obecnie na rynku działa sporo renomowanych firm, których zasilacze polecane są przez profesjonalistów. Są to zazwyczaj jednostki o dużej mocy, świetnym rozplanowaniu podzespołów i posiadające wszelkie nowoczesne technologie i zabezpieczenia, które w nagłych przypadkach mogą nawet uratować cały komputer przed uszkodzeniem.
Inną ważną kwestią podczas wyboru zasilacza jest jego standard. Absolutnie podstawowy i najczęściej występujący to ATX. To duże zasilacze o wymiarach 150 na 140 na 86 mm. Zdecydowana większość obudów oraz niemal wszystkie dostępne na rynku płyty główne są zgodne właśnie z tym standardem, co znacznie ułatwia wybór. Jego minusem są jednak wspomniane wymiary, a co za tym idzie – ograniczenie możliwości budowania komputera w kompaktowych obudowach, do których takie jednostki przeważnie się nie mieszczą.
Jeśli planujemy mniejszy komputer stacjonarny, wyposażony w płytę główną w standardzie Mini ITX, zazwyczaj chcemy ograniczyć przestrzeń zajmowaną przez taką jednostkę, a więc potrzebujemy mniejszej obudowy. W takich konstrukcjach najlepiej sprawdzą się zasilacze SFX, które posiadają te same złącza, co ATX, jednak są od nich sporo mniejsze (125 × 100 × 63,5 mm).
Na rynku dostępne są jeszcze standardy specjalistyczne, jak np. TFX, a także zasilacze dedykowane do serii komputerów konkretnych marek (najczęściej są to jednostki dedykowane biznesom do prac biurowych), które mają absolutnie niestandardowe wymiary, kształty, moce oraz zestawy złącz.
Na jakie wartości zwrócić uwagę wybierając zasilacz do komputera?
Jeśli chcemy wiedzieć, jak dopasować zasilacz do komputera, nie możemy pominąć kwestii mocy oraz wartości na tabliczkach znamionowych. Najlepsze zasilacze posiadają bardzo mocną linię 12V i to właśnie ta wartość – zaraz obok ogólnej mocy zasilacza – ma bardzo duże znaczenie. To właśnie z niej zasilane są takie komponenty jak procesor czy układ graficzny, a więc dwa najbardziej „głodne” energii podzespoły komputera. Porządna linia 12V to pewność, że będziemy mieli bezpieczny zapas mocy dla wszystkich elementów jednostki i nie będzie ona zasilana ponad swoje możliwości.
Jaki zasilacz do komputera będzie najlepszy?
Na to pytanie odpowiedź jest bardzo złożona. Wielu użytkowników ocenia konkretne marki jako najlepsze, inni – konkretne modele. To, czy zasilacz będzie dobrze się sprawował zależy jednak od wielu czynników, takich jak ogólne zapotrzebowanie na moc całego zestawu, to, czy użytkownik planuje podkręcać podzespoły, czy też nie, a także to, czy zależy mu na modularności zasilacza, czy może ta opcja nie jest dla niego niezbędna. Wybierając źródło energii do komputera warto więc posiłkować się takimi poradnikami jak nasz oraz profesjonalnymi kalkulatorami mocy, dzięki którym z łatwością sprawdzimy, jak mocny potrzebujemy zasilacz.
O czym jeszcze warto pamiętać dobierając zasilacz do komputera?
Wspomnieliśmy wcześniej o obecnych w zasilaczu zabezpieczeniach przeciwprzeciążeniowych oraz przeciwprzepięciowych. Im jest ich więcej, tym lepiej dla użytkownika. Wybierając zasilacz do komputera warto również zwrócić uwagę na certyfikat sprawności 80 PLUS. Te najlepsze będą miały Certyfikat złoty lub platynowy, co jest gwarancją ich bardzo wysokiej jakości.